Co to jest plagiocefalia i jak jej zapobiegać?

Was ist Plagiozephalie und wie kann ich sie verhindern?

Plagiocefalia jest częstym schorzeniem u noworodków, dotykającym około jednego na pięć dzieci. Oto, co musisz o tym wiedzieć i jak temu zapobiegać.

Co to jest plagiocefalia?

W przypadku plagiocefalii głowa dziecka jest spłaszczona z jednej strony, przez co wygląda nieco asymetrycznie. Może się to zdarzyć wielu dzieciom, ale zwykle nie jest powodem do niepokoju, ponieważ nie wpływa na mózg dziecka ani nie powoduje bólu.

Płaska głowa jest spowodowana ciągłym naciskiem na jeden punkt na czaszce dziecka. Kości noworodków są jeszcze stosunkowo miękkie, więc kształt czaszki może się nieznacznie zmieniać w pierwszych stadiach rozwoju.

Kampania „Bezpieczny sen” z 1994 r. podniosła świadomość, że najbezpieczniejszą pozycją do spania dla niemowląt jest pozycja na plecach. W rezultacie liczba zgonów niemowląt spadła o połowę. Jednakże, chociaż ważne jest, aby niemowlęta spały na plecach, wiedza ta doprowadziła do wzrostu liczby przypadków plagiocefalii.

Płaska głowa może być również spowodowana problemami w macicy, przedwczesnym porodem lub napiętymi mięśniami karku.

Jak można zapobiegać/leczyć zespół płaskiej głowy?

Możesz zapobiec płaskiej główce, upewniając się, że głowa dziecka nie zawsze znajduje się w tej samej pozycji. Techniki te mogą również pomóc w poprawie widocznej plagiocefalii i zachęcić do naturalnej korekcji czaszki do około 5 miesiąca życia:

  • Pozycja na brzuchu – baw się z dzieckiem, gdy oboje leżycie na brzuchu (ale upewnij się, że zawsze śpi na plecach, ponieważ tak jest najbezpieczniej)
  • Użyj wiszących zabawek lub karuzel, aby zachęcić dziecko do używania mięśni szyi w łóżku.
  • Zmieniaj położenie zabawek w łóżeczku, aby Twoje dziecko obracało główkę pod różnymi kątami.
  • Niech Twoje dziecko śpi na zmianę na drugim końcu łóżeczka.
  • Skróć czas, jaki Twoje dziecko spędza w fotelikach samochodowych i wózkach, kiedy nie ma Cię poza domem.
  • Zmieniaj płaskie powierzchnie, zawiesia i pochyłe zderzaki, aby upewnić się, że nacisk nie jest stale wywierany na tę samą część głowy.
  • Trzymaj dziecko na przemian z obu stron podczas noszenia i karmienia.

Proste rozwiązanie?

Nasza poduszka dla niemowląt Plagiocefalia została zaprojektowana tak, aby równomiernie rozłożyć ciężar główki dziecka i zapobiegać powstawaniu płaskich plam.
We współpracy z pediatrami firma Babymoov opracowała dwa unikalne i wielokrotnie nagradzane rozwiązania zaprojektowane specjalnie w celu zapobiegania i zmniejszania zespołu płaskiej główki, przy jednoczesnej poprawie komfortu snu dziecka w pierwszych 3-4 miesiącach.

Lovenest Natural Care opracowany we współpracy z pediatrą

gniazdo miłości

Francuski pediatra dr. Opracowany i opatentowany przez firmę Maidenberg Original Lovenest ma unikalną strukturę, która idealnie dopasowuje się do kształtu główki dziecka i równomiernie rozkłada nacisk na tył czaszki. Miękkie, oddychające wypełnienie z pianki i delikatny, wyprofilowany kształt tworzą efekt kokonu, który uspokaja dziecko. Dowiedz się więcej o Lovenest .

przytulny sen

Kokon niemowlęcy Cosydream został zaprojektowany, aby pomóc maluszkom spać, odpoczywać i bawić się w najwygodniejszej i najbezpieczniejszej pozycji na plecach (zgodnie z zaleceniami WHO). Wbudowana poduszka zapobiegająca plagiocefalii wspiera rosnącą czaszkę dziecka i pomaga równomiernie rozłożyć ciężar na głowie. Miękka bawełniana tkanina i pianka zapamiętująca kształt sprawiają, że Cosydream jest przytulnym kokonem dla noworodków przyzwyczajonych do przypominającej kokon ochrony macicy.

Czytaj dalej
Tipps, um Ihre Kinder an die Zeitumstellung zu gewöhnen
Life-saver Krankenhaustasche - was nicht fehlen darf

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.