Wskazówki, jak przyzwyczaić dzieci do zmiany czasu

Tipps, um Ihre Kinder an die Zeitumstellung zu gewöhnen

Jak pomóc dzieciom dostosować się do zmiany czasu

czy zaspałem czy wstałem za wcześnie Zmiana czasu może zbić z kursu nawet nas dorosłych, mimo że większość z nas potrafi odczytać godzinę! Wyobraź sobie, jak dezorientująca może być zmiana czasu dla dzieci…

Postaraj się więc pomóc swoim dzieciom przyzwyczaić się do zmiany czasu.

Istnieje kilka sposobów na pogodzenie snu dziecka ze zmianą czasu. Niemowlęta są zwykle bardziej wrażliwe na zmianę czasu, dlatego wskazane jest stopniowe przełączanie. Ta stopniowa zmiana rozpoczyna się na cztery dni przed zmianą czasu. Każdego dnia pora snu jest przesuwana o 15 minut:

W środowe wieczory Twoje dziecko będzie kładzione do łóżka o 19:15
Czwartek wieczorem o 19:30
Piątkowy wieczór to godzina 19:45
Sobotnia noc do łóżka o 20:00 (zegary są cofane w nocy)
W niedzielę wieczorem nowa pora snu to 19:00

starsze dzieci

Starsze dzieci lub te, które są mniej wrażliwe na zmianę czasu, powinny od razu przystosować się do nowego czasu i nie dać się wprowadzać po kawałku. Na przykład, jeśli Twoje dziecko regularnie kładzie się spać o 19:00, postaraj się, aby w sobotę wieczorem nie spało o godzinę dłużej i zamiast tego połóż je do łóżka o 20:00.

Pamiętaj, że zegary przestawiają się z dnia na dzień, a Ty zyskujesz godzinę, więc najlepiej byłoby, gdyby Twoje dziecko wstało o zwykłej porze (tj. o 7 rano). Twoje dziecko spało jak zwykle, przyzwyczaiłeś się do różnicy czasu, wszyscy są szczęśliwi iw niedzielny wieczór po prostu kładziesz się spać o 19:00 (nowy czas).

Brzmi łatwo, prawda? Niektóre dzieci mają problem ze wstawaniem do późna w sobotnie wieczory. Przemęczone, zrzędliwe dzieci mają tendencję do budzenia się w środku nocy lub niezwykle wcześnie. Jeśli podejrzewasz, że tak może być w przypadku Twojego dziecka, oto kilka sugestii:

Jeśli Twoje dziecko nadal ucina sobie regularne drzemki, zaplanuj dodatkową drzemkę po południu.

Jeśli już nie drzemie, zaplanuj krótką, jednorazową drzemkę po południu.

Alternatywnie, powinieneś spróbować podzielić różnicę

Podział różnicy oznacza wzięcie dodatkowej godziny i podzielenie jej na pół. Oznacza to kładzenie dziecka do łóżka o 19:30, zamiast kłaść je do 20:00. Może to oznaczać, że Twoje dziecko obudzi się trochę wcześniej (po nowej godzinie), ale wkrótce to się zrekompensuje, gdy wrócisz do łóżka o 19:00 w niedzielę.

Wraz ze zmianą zegara zmienia się również ilość światła w pokoju dziecka, co może wpływać na poziom melatoniny (melatonina jest hormonem związanym z zasypianiem). Upewnij się, że Twoje dziecko ma dużo światła dziennego i świeżego powietrza z samego rana, aby regulować poziom melatoniny i tłumić hormon snu. Rolety zaciemniające mogą być również bardzo pomocne, aby nowe, jaśniejsze poranki nie dezorientowały Cię jeszcze bardziej!

Zachowaj tę samą rutynę

Przede wszystkim upewnij się, że wszystkie wieczorne rytuały (np. mycie zębów i głośne czytanie) pozostają takie same, ponieważ rutyna zapewni, że przejście przebiegnie tak płynnie, jak to tylko możliwe. Pełne dostosowanie się do nowych czasów może zająć około tygodnia.

Wiele dzieci jest całkowicie niewzruszonych różnicą czasu, co ułatwia, a może nawet niepotrzebnie, dostosowywanie rutyny, czasu i rytuałów. Ostatecznie to Ty znasz swoje dziecko najlepiej, dlatego z pewnością najlepiej wiesz, czy i jakie środki są dla Ciebie najskuteczniejsze w dobie zmiany czasu.

Czytaj dalej
4 Tipps, um Ihr Baby in den Schlaf zu wiegen
Was ist Plagiozephalie und wie kann ich sie verhindern?

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.