Wskazówki dotyczące początkowych ciał stałych

Tipps zum Beikoststart

Twoje dziecko stale się rozwija i nadszedł czas, aby odkrywać nowe smaki.
Istnieje wiele różnych i kontrowersyjnych opinii na temat wprowadzania żywności uzupełniającej. Dlatego staramy się dać Ci kilka punktów odniesienia, aby delikatnie wprowadzić dziecko w pokarmy uzupełniające i móc przybliżyć wszystkie pokarmy! Mamy dla Ciebie cenne wskazówki, jak zacząć spożywać pokarmy stałe:

Jakie pokarmy są odpowiednie w jakim wieku?

Do czwartego miesiąca życia niemowlę pije mleko - bez żadnych dodatków. Należy upewnić się, że urozmaicona dieta uzupełniająca nie rozpoczyna się ani za wcześnie, ani za późno, w przeciwnym razie dziecko może już na nią nie reagować.

6 miesięcy to idealny wiek na rozpoczęcie podawania pokarmów stałych.

Fazę żywienia uzupełniającego możesz rozpocząć od przecierów warzywnych i kompotów. Preferuj zielone warzywa i marchewkę, najlepiej gotowaną na parze i puree. Wśród różnych rodzajów owoców na początek szczególnie odpowiednie są banany, truskawki lub gruszki. Uważaj, aby nie podawać dziecku egzotycznych owoców, takich jak kiwi lub mango, zanim nie skończy dwóch lat. Ponadto nie należy dodawać ani soli, ani cukru.

Około siedmiu do ośmiu miesięcy

Można rozpocząć od dodatku białek: Mięso, ryby i jaja są tutaj niezbędne. Unikaj podrobów, wędlin i panierowanych ryb, ponieważ są zbyt tłuste. Zwróć również uwagę na ilość: do ósmego miesiąca życia nie należy podawać więcej niż 10 g ryb lub mięsa dziennie. Od teraz pokarmy bogate w skrobię również mogą stać się częścią diety: zwłaszcza ziemniaki, chleb, kasza manna i ryż.

Jeśli chodzi o rośliny strączkowe, dziecko może zacząć je jeść dopiero w wieku około 15-18 miesięcy.


Oczywiście karmienie uzupełniające powinno odbywać się stopniowo. Każde dziecko ma swoje tempo! Zacznij od dodania do butelki puree z warzyw, aby ułatwić przejście. Uwaga: Mleko powinno pozostać głównym posiłkiem dziecka i powinno być ograniczane stopniowo!

Wskazówki ułatwiające przejście

Przejście na pokarmy w dużych kawałkach może być trudne dla Twojego dziecka. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą ułatwić Ci następny krok.

Zainwestuj w urządzenie do przygotowywania ciał stałych, które pomoże Ci w mgnieniu oka przygotować produkty stałe dla Twojego dziecka! Niektóre bardzo praktyczne modele posiadają również funkcję podgrzewacza do butelek i sterylizatora, dzięki czemu możesz przygotowywać wszystkie posiłki dla maluszka – już od urodzenia.

Wprowadzając nowe potrawy, pozostaw te same potrawy przez kilka dni, aż dziecko się do nich przyzwyczai i w pełni odkryje wszystkie nowe smaki. W razie wątpliwości zacznij od jednego pokarmu, zanim połączysz go z innymi.


Zalecane są miękkie (silikonowe) sztućce, aby zapewnić dziecku jak największy komfort. Na rynku znajdziesz różne modele zastawy stołowej, które są odpowiednie zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców.

Szukasz pomysłów na przepisy, aby zacząć od stałego jedzenia?

Odkryj więcej informacji na naszym blogu z przepisami .

Znajdziesz tu ponad 400 przepisów dostosowanych do wieku i upodobań Twojego dziecka!

Czytaj dalej
Babyphone im Vergleich
4 Tipps, um Ihr Baby in den Schlaf zu wiegen

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane przed opublikowaniem.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.